Tu znajdziecie Państwo moją aktywność ws. ratowania Dworu na Wyczółkach, zabytku z początku XIX w. Obecnie ten zabytek jest w posiadaniu osoby fizycznej, potomka rodu Berencewiczów.

Dla mnie ten zabytek ma osobisty wymiar. Po pierwsze leży on na terenie dzielnicy Ursynów, na tzw. Zielonym Ursynowie, na Wyczółkach. Niedawno obchodziliśmy 40. urodziny Ursynowa, a raczej zasiedlenia pierwszych bloków na tzw. Wysokim Ursynowie. Obecność tego zabytku pokazuje nam, że nasza dzielnica swoją historią sięga w minione wieki. Warto te dziedzictwo chronić i o nie dbać. Po drugie, dwór jest przepięknie położony wśród pięknego parku angielskiego nad stawami Berencewicza. Stawami, które jako jedne z pierwszych były rekultywowane za publiczne środki jeszcze za czasów gminy Warszawa-Ursynów. Po trzecie, to Dwór ten był związany z wybitną rodziną Skarbków, polskich patriotów i zaangażowanych w rozwój naszego kraju. Po czwarte, Fryderyk Skarbek był ojcem chrzestnym Fryderyka Chopina. Już wiele lat temu zacząłem się zastanawiać dlaczego Dwór na Wyczółkach nie mógłby być warszawsko-ursynowską „Żelazową Wolą”. Dwór i jego najbliższe otoczenie aż się proszą, aby w jej odnowionych progach pojawiała się jakaś instytucja kultury.

Będę podejmował wszelkie działania zmierzające do uratowania tej perły warszawskich zabytków przed ostateczną dewastacją i zapomnieniem.

Komisje Zielonego Ursynowa poświęcone sytuacji Dworu na Wyczółkach:
28 lutego 2018
21 września 2017

Interpelacje / zapytania poselskie:
# w sprawie uratowania przed dewastacją Dworu na Wyczółkach (2016; interpelacja radnego Pawła Lenarczyka)
# w sprawie przyszłości zabytkowego Dworu na Wyczółkach na warszawskim Ursynowie (2018; zapytanie nr 6490 posła Stanisława Tyszki)
# w sprawie zabytkowego dworu na Wyczółkach na warszawskim Ursynowie (2019, zapytanie nr 8911 – kontynuacja zapytania nr 6490 posła Stanisława Tyszki)

Ciekawe artykuły:
# Zabytki na Wyczółkach idą w ruinę… (Passa, 2019)
# Wyremontują dwór na Wyczółkach. Stołeczny konserwator zabytków: „Wprowadzimy inwestora zastępczego” (Gazeta Wyborcza, 2017)
# Służewiec. Ratujcie dworek na Wyczółkach (Gazeta Wyborcza, 2017)
# Dwór na Wyczółkach. Kawał zapomnianej historii Ursynowa (HaloUrsynow.pl, 2016)

Petycja ws. ratowania Dworu na Wyczółkach: [LINK]

Zdjęcia Dworu na Wyczółkach i Stawu Berencewicza (luty 2019).