W przyszłym roku dochody Warszawy z PIT według szacunków mają spaść o około 2,3 mld zł w porównaniu z rokiem 2021. Jest to ogromna kwota, którą można byłoby przeznaczyć na  rozwój  miasta. Jeśli chodzi o Dzielnicę Ursynów, szacunkowa kwota wpływów na rok 2022 wyniesie już tylko około 59 mln zł – jest to o ponad 45 mln mniej od kwoty uzyskanej w 2021 roku. To realna strata stołecznego samorządu wynikająca z wprowadzenia Polskiego Ładu, skutki odczują niestety mieszkańcy Warszawy i jej dzielnic.  

Rząd Zjednoczonej Prawicy okrada mieszkańców Warszawy. Musimy to powiedzieć głośno i wyraźnie. Za 2,3 mld złotych można było wybudować kolejne parki, żłobki, pływalnie czy przedłużyć o kilometr linię metra. Ale te ogromne środki już zostały nam zabrane – powiedział Paweł Lenarczyk z Polski 2050. Zmiany w systemie podatkowym zostały wprowadzone bez zapewnienia pełnej rekompensaty ubytku dochodów. To środki niezbędne do utrzymania przez samorządy terytorialne realizacji zadań na dotychczasowym poziomie. Jak widzimy program Polski Ład, zrobił więcej złego niż dobrego – dodaje Lenarczyk  

Jakie szkody przyniósł Polski Ład?  

1 stycznia 2022 r. weszły nowe przepisy podatkowe znane jako Polski Ład, miały być one planem „odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19”, który to plan miał „zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli”. Po paru miesiącach realizacji „Polskiego Ładu” wiadomo, że nie przyniósł on spodziewanych rezultatów, a jego wprowadzenie można określać wielką klęską. Radny dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk, złożył w tej sprawie interpelację. Wśród głównych zmian dotyczących budżetu jednostek samorządu terytorialnego jest podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku, podwyższenie do 120 000 zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku oraz wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Na skutek Programu Polski Ład trwałe obniżenie dochodów z PIT m.st. Warszawy wyniesie łącznie 2,3 mld zł w skali roku, z tego: 1,3 mld zł na skutek Programu Polski Ład, 1,0 mld zł na skutek Modyfikacji Programu Polski Ład.  

Szczegóły w odpowiedzi na interpelację nr 1190: (bip.warszawa.pl)