Zielony Ursynów

Za zgodą autora zamieszczam wyjątkowe opracowania o historii Zielonego Ursynowa oraz Służewca. Przygotował je architekt, mieszkaniec Zielonego Ursynowa – Tomasz Ziemski.

Opowiadają one historię powstania, rozwoju i zaniku tzw. Pasma pyrskiego. W pierwszej części opracowania poznamy historię ziem pyrskich od XVIII do XX wieku. W drugiej części przeniesiemy się w latach 1898 – 1939. W ostatniej części dowiemy się o Historii dóbr Wyczółki. W kolejnej części możemy poznać Historię dóbr służewieckich – od średniowiecza do 1899 r. (cz. I) oraz Historię dóbr służewieckich od 1899 do 1945 (cz. II)

Takie opracowania są zawsze dla mnie źródłem inspiracji i poszukiwaniem tożsamości. Moje losy od młodości zawsze były związane z Zielonym Ursynowem. Najpierw jako mieszkaniec Pyr, uczeń tamtejszej podstawówki, a w końcu w latach 2014-2023 Przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa.

Wielkie podziękowania dla Pana arch. Tomasza Ziemskiego za przygotowanie takiego wnikliwego opracowania, które mam nadzieję będzie przyczynkiem do jeszcze bardziej wnikliwych studiów terenów Zielonego Ursynowa i Służewca.

Filmy o rdzennych mieszkańcach Ursynowa

Wsie Ursynowa. Introspekcje cz. I, gdzie bohaterami są: Piotr Salomonowski, Halina Latoszek i Jacek Latoszek, Zdzisław Rowiński, Jerzy Majchrzak, Mirosław Laskowski.

Po projekcji I części Wsi Ursynowa napisałem interpelację, gdzie podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami osób, które powinny wziąć udział w II. części filmu. Cieszę się, że Urząd pozytywnie odniósł się do części moich propozycji.

Wsie Ursynowa II Nostalgicznie, gdzie bohaterami są: Zofia Zawłocka i Bernard Zawłocki, Krzysztof Walendzik, Longin Sakowski, Krzysztof Zembowicz, Alelksandra Łagowska i Waldemar Bieńko.

Wolica

Wszystkim miłośnikom historii Ursynowa polecam opracowania o ursynowskiej Wolicy przygotowane przez Julię Kunikowską

Posłuchaj słuchowisk o Wolicy i poczytaj na Facebooku

Dwór przy Rosoła