Do 4 grudnia Dzielnica Ursynów prowadzi II etap konsultacji społecznych dla terenu zieleni wokół górki przy ul. Rosoła, Grzegorzewskiej i Szolc-Rogozińskiego. W tym etapie możemy zapoznać się z koncepcjami, wizualizacjami dla terenu parkowego.

Od ponad 4 lat jako radny Dzielnicy Ursynów staram działać na rzecz tego terenu i podejmuję wysiłki, aby utworzyć tam Park Polskich Wynalazców.

Moim skromnym zdaniem, zaprezentowana koncepcja dla tego terenu zieleni jest bardzo słaba, zwłaszcza że kilka dni wcześniej mogliśmy zobaczyć prezentację dla parku nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy, która wszystkich zachwyciła. W koncepcji dla Parku Polskich Wynalazców znalazł się ogrodzony plac zabaw dla psów na zboczu górki, mało ciekawy „naturalistyczny” plac zabaw z ciężkimi ławami i altanami z drewna, a na popularnym północnym stoku pojawiły się urządzenia, które ograniczą znacząco zimowe zjazdy saneczkowe.

W koncepcji nie znajdziemy toalety. Podobno projektanci miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego tak się śpieszyli, aby uratować zieleń, że nie przewidzieli sanitariatów. Szkoda, że ci sami projektanci mieli na tyle dużo czasu, aby zarezerwować w tych samych planach działki w ostrej granicy z Parkiem Polskich Wynalazców, które są przewidziane pod zabudowę wielorodzinną przy ul. Grzegorzewskiej 13 i przy ul. Rosoła. Rok temu mieszkańcy udaremnili sprzedaż działek przy ul. Grzegorzewskiej i wstrzymali jej sprzedaż i docelowo zabudowę. Od roku dopominam się z mieszkańcami o zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, aby oddalić widmo zabudowy tych działek, wcielenia ich do Parku i usankcjonowania miejsc postojowych. Niedawno otrzymałem odpowiedz na swoją interpelację, w której miasto informuje mnie, że nie mają mocy przerobowych i do zmiany planów nie dojdzie w najbliższym czasie. A już od ul. Rosoła przygotowuje się do budowy deweloper i nadal nie wiemy co powstanie na samym rogu ul. Rosoła i Gandhi.

Warto już dziś pomyśleć o przeznaczeniu pozostałego terenu pod Park. On również powinien zostać objęty pracami koncepcyjnymi. Dziś wszyscy widzimy tam teren zieleni, ale jeżeli władze dzielnicy i miasta nie podejmą określonych działań, zamiast zieleni będziemy oglądali jak zaczną nam tam wyrastać kolejne bloki. Dlatego w tym roku już wystosowałem do pana burmistrza Roberta Kempy dwie interpelacje, w których proszę, aby zostały podjęte działania zmierzające do wykupu działek pod poszerzenie obecnego terenu przewidzianego pod Park Polskich Wynalazców. Dostałem odpowiedz, że takie wykupy najwcześniej mogą zostać przeprowadzone w 2017 roku i ich szacunkowa kwota może opiewać na około 12 mln złotych. Mam nadzieję, że pan burmistrz dotrzyma słowa i jak najszybciej zacznie skupować działki pod poszerzenie przyszłego Parku.

Wykup tych działek jest o tyle kluczowy, że taki wybieg dla psiaków mógłby być położony na terenie płaskim, a nie jak jest to wskazane w koncepcji, na zboczu naszej górki. Prezentowana koncepcja powinna również obejmować tereny przyszłych zakupów gruntów, aby pokazać jak z czasem park ten może się rozrastać w sposób zaplanowany.

Z przykrością muszę stwierdzić, że burmistrz R.Kempa (PO) odrzucił moją prośbę, aby projektant pokazał również koncepcję nawiązującą do mojego pomysłu utworzenia na tym terenie Parku Polskich Wynalazców. Ze swojej strony mogę tylko zachęcić wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tych konsultacjach (szczegóły na www.ursynow.pl) i zapoznania się z koncepcją i wyrobienia swojego własnego poglądu na temat tej koncepcji.  Otwarty warsztat konsultacyjny odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 318 przy ul. Teligi 3 w dniu 2 grudnia br. w godz. 18.00-20.00.

Artykuł ukazał się w tygodniku Passa