Ależ ten czas leci. W tym miesiącu mija rocznica, jak dwa lata temu, 4 grudnia 2018 została podpisana umowa koalicyjna pomiędzy radnymi stowarzyszenia Otwarty Ursynów i Koalicji Obywatelskiej na Ursynowie. Tym samy wzięliśmy współodpowiedzialność za kierunek rozwoju naszej Dzielnicy. Wierzymy, że ten czas dobrze wykorzystaliśmy i udało się nam wiele projektów uruchomić, część zapoczątkować, niektóre zakończyć z powodzeniem. Obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach i dalej będziemy dla Państwa ciężko pracować.

Dla mnie ten czas to to kilka większych i mniejszych sukcesów, z których jestem bardzo dumny. To przede wszystkim utworzenie Parku Polskich Wynalazców, zdobycie finansowania na jego budowę (na tę chwilę 2 mln zł) oraz opracowanie bardzo ciekawej koncepcji dla tego miejsca. W kolejnym roku będą powstawały projekty budowlane, a realizacja przewidziana jest na 2022 rok. Przy tym projekcie chciałbym podziękować burmistrzowi Bartoszowi Dominiakowi za bardzo twórcza i dobra współpracę.

Po dwóch latach starań wraz ze Sławkiem Litwinem, przy dużym wsparciu burmistrza Robert Kempy udało się doprowadzić do budowy od nowa schodów i pochylni do wejścia do metra Stokłosy. Na reszcie mieszkańcy osiedla Stokłosy nie będą łamali na nich nóg.

Dzięki dobrej współpracy z Zarządem Dzielnicy Ursynów oraz prywatnymi podmiotami udało się Otwartemu Ursynowowi przywrócić działanie apteki całodobowej na Ursynowie. Oby nikt nie musiał korzystać z adresu I.Gandhi 35 (wejście od ul. Polskie Drogi) ale warto pamiętać wówczas jak będziemy szukali na Ursynowie całodobowej apteki.

Dzięki dużemu zaangażowaniu radnego Piotra Skubiszewskiego udało się, po dziesięciu latach starań doprowadzić do remontu parkingu przy Rosoła ma wysokości ul. Lokajskiego.

Wspólnie z Pawłem Nowocieniem udało się nam doprowadzić do uruchomieniu autobusu nocnego na Kłobucką. Udało się doprowadzić do drobnych acz ważnych usprawnień dla mieszkańców domów komunalnych przy ul. Kłobuckiej oraz przywrócić oświetlenie do stacji PKP Okęcie, które złodzieje postanowili ukraść.

Na Zielonym Ursynowie jestem najbardziej zadowolony z dwóch projektów, które realizowałem przy dużym wsparciu radnego Leszka Lenarczyka. Pierwszy to doprowadzenie do powstania koncepcji wód opadowych dla Zielonego Ursynowa. O to opracowanie z radnym Lenarczykiem walczyłem od kilku lat. Drugi projekt, to zgromadzenie 400.000 zł na remont i adoptowanie budynku przy Karczunkowskiej róg Buszyckiej na Miejsce Aktywności Lokalnej. Obecnie trwają konsultacje społeczne, a już za rok o tę porę mam nadzieję, że będziemy mogli się już tam spotkać i cieszyć się z kolejnego MALu w naszej Dzielnicy. W tym miejscu duże podziękowania powinienem złożyć na ręce pomysłodawcy tego projektu Pawła Osińskiego Przewodniczącego Jednostki Pomocniczej Etap.

Jeśli jesteśmy na Zielonym Ursynowie nie sposób nie wspomnieć o uspokojeniu ruchu na ul. Roentgena. Docelowo zabiegaliśmy o światła na pasach przy Makolągwy ale i tak trzeba docenić, że dzięki śpiącym policjantom mamy dużą szanse aby na stałe wyeliminować wypadki pieszych na tej ulicy. W tym miejscu podziękować chciałbym Janowi Kasei wraz z rodziną, którzy dzielnie nam w tym pomagali.

Jesteśmy również bardzo zadowoleni, że udało się doprowadzić do zatrzymywania się na żądanie autobusów 503 i 402 na przystanku przy Nowoursynowskiej. Jest to duże ułatwienie dla mieszkańców nowego osiedla Fort 8. Z Piotrem Skubiszewskim rozpoczęliśmy również starania o połączenie dróg rowerowych przez Dolinę Służewiecką na wysokości Nowoursynowskiej i Wilanowskiej.

Osobiście w ciągu tych dwóch lat udało się mi – po ponad 5 latach starań – doprowadzić do końca projekt wpuszczenia motocykli na stołeczne buspasy. Warto tu podziękować Inicjatywie TAK dla motocykli na buspasach, prezydent R.Kaznowskiej oraz naszemu sąsiadowi W.Witkowi byłemu dyrektorowi ZTM.

Na uwagę również zasługują większe i mniejsze nasze sukcesy, do których zaliczyć należy: remont chodnika przy stacji Imielin w stronę Kulczyńskiego; stworzenie bezpiecznego przejścia przy Grzegorzewskiej 6; powołanie funkcji Ogrodnika Dzielnicy; nasadzenia, odtworzenie trawnika, wygrodzenia zieleni, ławki, stojaki rowerowe przy dawnej pętli na Polaka / przy Bazarku oraz wzdłuż KEN;  wdrożenie zmian w opiece nad zielenią miejską w Dzielnicy – ograniczenie koszenia trawy, więcej nasadzeń drzew, wprowadzenie umowy na dodatkowe podlewanie drzew w okresach suchych, wprowadzanie nowych technologii do opieki nad terenami zieleni; przeprowadzenie konsultacji społecznych dot. wschodniej części Parku Przy Bażantarni – od przyszłego roku będziemy wyniki konsultacji powoli wdrażać w życie; akacja Stop przedeptom; urządzenie skweru wokół Miasteczka Ruchu Rowerowego – nasadzenia drzewa w ramach nasadzeń zastępczych przez dewelopera oraz wsparcie dla mieszkańców osiedla Kazury w staraniach budowy szlabanu; stojaki rowerowe przy wejściu do Lasu Kabackiego; wprowadzenie programu „10 kroków Ursynowa w walce z suszą” (m.in. po raz pierwszy uruchomienie tematu małej retencji, która zaczęła być tworzona na Ursynowie; wyposażenie przystanku przy Polaka/KEN w wiatę.

Te wszystkie projekty nie były by możliwe gdyby nie dobra i zgodna praca radnych Otwartego Ursynowa: Leszka Lenarczyka, Piotra Skubiszewskiego i moja, naszego przedstawiciela w Zarządzie Dzielnicy Ursynów – Bartosza Dominiaka oraz członków naszego Stowarzyszenia. Podziękowania również kieruję dla naszego koalicjanta na czele z przewodniczącym Tomaszem Sieradzem wraz z radnymi oraz członkom Zarządu Dzielnicy na czele z burmistrzem Robertem Kempą. Mam nadzieję, że ta współpraca w kolejnych latach będzie obfitowała w następne, dobre informacje dla mieszkańców Ursynowa.

Paweł Lenarczyk
Radny Dzielnicy Ursynów
Wiceprzewodniczący Otwarty Ursynów