W Warszawie miały powstać dwa osiedla z programu Mieszkanie Plus. Jak mówią działacze ruchu Polska 2050 – nie wbito nawet łopaty, a rząd zasłania się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Funkcjonowanie Programu Mieszkanie Plus” (4.01.2022r.) wskazała, że flagowy projekt mieszkaniowy rządu „nie przyniósł oczekiwanych efektów”. To bardzo delikatna ocena, szczególnie, że z deklarowanych przez rząd 100 tysięcy mieszkań mających powstać do końca 2019 r. wg stanu na dzień 31.10.2021 r. oddano do użytkowania 15,3 tys. mieszkań. W ramach społecznego budownictwa czynszowego powstało jedynie 735 lokali na wynajem o umiarkowanym czynszu z ponad 72 tys. zaplanowanych do końca 2025 r.

W Warszawie zostały wytypowane dwie lokalizacje – Odolany na Woli oraz tereny przy ul. Karczunkowskiej na Ursynowie. Miały tam powstać mieszkania z czynszami niższymi o około 25%, niż średnia rynkowa. Do tej pory nie została wbita nawet łopata pod te inwestycje, a rząd ukrywa koszty, jakie zostały poniesione w związku z planami ich powstania. Rząd chcąc ukryć swoją nieudolność zasłania się również tajemnicą przedsiębiorstwa w sprawie ostatecznego terminu oddania tej inwestycji. Jako Polska 2050 zwrócimy się do NIK z prośbą o kontrolę finansów tego programu na terenie Warszawy.

31 marca 2022 odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanki na Sejm RP Hanny Gill-Piątek, przewodniczącej Koła Parlamentarnego Polska 2050, Pawła Lenarczyka radnego Dzielnicy Ursynów z ruchu Polska 2050 oraz
eksperta współpracującego ds. mieszkalnictwa Tomasza Dąbrowskiego z Instytutu Strategie 2050.

Rząd obiecywał 100.000 mieszkań, a zostało wybudowanych nieco ponad 15 tysięcy. Zamiast mieszkań, mamy za to coraz bardziej drożejące i coraz mniej dostępne mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego. Raport NIK nie pozostawia złudzeń. Mieszkanie Plus było programem obiecującym, ale okazuje się, że to kolejny – oprócz Polskiego Ładu, Polskich Szwalni, czy Polskiego Samochodu Elektrycznego – program z cyklu „Propaganda Plus”. Nie dość, że Mieszkanie Plus okazało się fiaskiem rządów PiS, to dodatkowo, próbuje się ukryć prawdę o kosztach, jakie zostały dotychczas zaangażowane w ten program. W odpowiedzi na moje zapytanie poselskie otrzymałam skandaliczną odpowiedź, że ich dotychczasowe koszty oraz termin zakończenia inwestycji przy Karczunkowskiej i na Odolanach objęta nie tylko są tajemnicą przedsiębiorstwa, ale również tajemnicą zawodową. Pytam więc, jaką jeszcze zostanie objęta tajemnicą niekompetencja i nieudolność rządu PiS? powiedziała przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 posłanka Hanna Gill-Piątek.

Posłanka Hanna Gill-Piątek wypatruje mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkania + przy ul. Karczunkowskiej

Jako przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa byłem zapraszany do PFR Nieruchomości na pokazy projektów Mieszkania Plus przy ul. Karczunkowskiej. Na 15 hektarowej działce miało powstać blisko 3 tysiące mieszkań. Jak wynika z doniesień medialnych program i wszystkie dotychczas poniesione koszty idą do kosza. Już na samym początku sygnalizowałem, że budowa bloków wielorodzinnych bez miejscowego planu, w otoczeniu domków jednorodzinnych, żeby nie powiedzieć w szczerym polu, bez dostępu do miejskich węzłów ciepłowniczych był zły i skazanym na niepowodzenie pomysłem powiedział Paweł Lenarczyk radny Dzielnicy Ursynów, współodpowiedzialny za tworzenie struktur politycznych Polski 2050 w Warszawie.

Konferencja prasowa ws. fiaska programu Mieszkania + w Warszawie

Na rynku mieszkaniowym brakuje ponad 2 mln mieszkań. Luka ta miała zostać zasypana do 2030 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu środków własnych, prywatnych podmiotów, co roku przybywa mieszkań. Są to jednak mieszkania coraz droższe i coraz mniej dostępne dla młodych ludzi. Mieszkanie zamiast prawem – jak to jest zapisane w polskiej konstytucji – staje się dobrem luksusowym. Nie poprawia tego obecna sytuacja związana z pojawieniem się w Polsce Ukraińców uciekających przed barbarzyńską wojną. Sytuacja ta pokazała prawdziwe oblicze rynku mieszkaniowego w naszym kraju. Brak mieszkań, drastycznie rosnące czynsze i wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym blokują możliwość zakupu mieszkania przez młodych ludzi. Takie działania mogą doprowadzić do katastrofy na rynku mieszkaniowym. Aby temu zapobiec przygotowaliśmy w Strategiach 2050 program mieszkaniowy, który jest obecnie poddawany wewnętrznym konsultacjom i za niedługi czas zostanie ogłoszonypowiedział Tomasz Dąbrowski, ekspert współpracujący ds. mieszkalnictwa Instytutu Strategie 2050.