Fot. Jarosław Barański

W dniu 11 stycznia 2021 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł na Sejm Pani Hanny Gill-Piątek (Polska 2050), Macieja Szulima – lidera mazowieckich struktur stowarzyszenia Polska 2050 oraz moim. Na konferencji poinformowaliśmy o wsparciu Pani poseł Hanny Gill-Piatek dla działań mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i samorządowców walczących o budowę filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) oraz walczących o przejście dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej i skrzyżowania POW. Na konferencji została przekazana informacja o wystąpieniu radnego Pawła Lenarczyka do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z udzieleniem poparcia nadania nazwy Romana Bondarenki dla ronda na skrzyżowaniu Puławskiej i POW, jako symbolicznego hołdu dla zamordowanego w 2020 roku mieszkańca Mińska na Białorusi.

– Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy jest wielką nadzieją na poprawę warunków komunikacyjnych mieszkańców Warszawy ale również rodzi wiele pytań i niepokojów społecznych. Mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od lat domagają się instalacji filtrów na wyrzutniach spalin wybudowanych na krańcach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Mieszkańcy ws. filtrów podpisywali liczne petycje, składali wnioski o ich montaż. Również na ten temat licznie głosy zabierali prominentni politycy PiS. Pan minister Adamczyk w czerwcu 2018 roku w wydanym oświadczeniu napisał, że w 2017 roku zostały rozpoczęte przygotowania do montażu filtrów, zaś w resorcie infrastruktury odbywały się rozmowy na ten temat, które utwierdziły ministerstwo w przekonaniu co do racji mieszkańców Ursynowa. W tym samym roku ówczesny kandydat na prezydenta Warszawy Pan Patryk Jaki (PiS) również oświadczył, że wszystko jest już załatwione i filtry będą zamontowane. Z doniesień medialnych wiadomo, że obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na pomiary jakości powietrze w sąsiedztwie tunelu, które mają potrwać rok czasu. Tym samym instalacja filtrów w tunelu POW odkładana jest na co najmniej 2023 rok. Zatem – czy ministerstwo zamierza dotrzymać złożonej obietnicy? Dla mnie, mieszkańców Ursynowa i Wilanowa, samorządowców takich jak obecny ze mną na konferencji radny Paweł Lenarczyk jest oczywiste, że złożone obietnice powinny zostać dotrzymane, a montaż filtrów powinien rozpocząć się jak najszybciej.

W mojej interpelacji również zadaję pytanie czy Ministerstwo zamierza po otwarciu tunelu nadać mu nazwę. Wiem, że na Ursynowie mówi się, że tunel mógłby nosić nazwę Konstytucji 3 Maja (2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja) lub Jana Zumbacha –   sławnego pilota, dowódcy w Dywizjonie 303 urodzonego na Ursynowie.

W mojej kolejnej interpelacji do ministra Adamczyka proszę o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie sprawy budowy przejścia dla pieszych po południowej stronie ul. Puławskiej przy skrzyżowaniu z POW. O przywrócenie przejścia w tym miejscu od lat walczą mieszkańcy i samorządowcy. Odnoszę wrażenie, że ten palący problem mieszkańców Zielonego Ursynowa z pewnością można rozwiązać, jeśli tylko podjęty zostanie dialog z mieszkańcami i samorządowcami Warszawypowiedziała Pani poseł Hanna Gill-Piątek (Polska 2050 Szymona Hołowni)

Bardzo dziękuję, że Pani poseł zaangażowała się w pomoc mieszkańcom Ursynowa i Wilanowa i pomaga w ich rozwiązaniu.

Mieszkańcy obu dzielnic jednoznacznie domagają się instalacji filtrów w miejscu wyrzutni spalin na krańcach tunelu bojąc się o jakość powietrza, a co za tym idzie choroby jakie będą konsekwencją tego stanu rzeczy. Mimo, że wydawało by się, że jest to sprawa ponad podziałami politycznymi, o czym świadczy zainicjowane przez Otwarty Ursynów lokalny pakt na rzecz filtrów POW, skupiający 10 organizacji społeczno-politycznych z Ursynowa i Wilanowa, które żądały instalacji filtrów na wyrzutniach spalin czy chociażby deklaracje ministra Adamczyka i posła Jakiego, to jednak dziś mieszkańcy mają obawy czy montaż filtrów jest przesądzony. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury uzależnia montaż filtrów od wyników badań, które potrwają rok. Jeśli wyniki badań będą wskazywały, że jest potrzeba instalacji filtrów wówczas najwcześniej będą one mogły być zamontowane w 2023 roku. Filtry powinny być zamontowane jak najwcześniej bez zbytecznej zwłoki. Ceną jest zdrowie mieszkańców Ursynowa i Wilanowa.

Równie ważnym problemem jest budowa przejścia dla pieszych po południowej części ul. Puławskiej przy POW. Przed budową wiaduktu było przejście dla pieszych, które zostało zlikwidowane po budowie S-2 przez Ursynów. Mieszkańcy mieli nadzieję, że GDDKiA przywróci przejście dla pieszych w jej historycznym przebiegu. Mimo wielu apeli mieszkańców, moich interpelacji i omawiania tego problemu na Komisji Zielonego Ursynowa, GDDKiA jest nadal głucha na potrzeby mieszkańców Zielonego Ursynowa. Mam nadzieję, że dzięki wystąpieniu Pani poseł Hanny Gill-Piątek ta sprawa w końcu zostanie załatwiona po myśli mieszkańców.

Chciałbym Państwa poinformować, że wystąpiłem do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z interpelacją o wsparcie inicjatywy nadania nazwy Romana Bondarenki dla ronda na skrzyżowaniu POW i Puławskiej. Roman Bondarenko nie był politykiem, tylko zwyczajnym mieszkańcem białoruskiego Mińska ale przez swoją śmierć z rąk OMONowców stał się symbolem walki o wolną Białoruś. Powinniśmy wspierać obywateli, którzy walczą o wolną Białoruś, podobnie jak my byliśmy wspierani przez mieszkańców wolnego świata, w naszej drodze ku wolności. Mam nadzieję, że Pan prezydent pozytywnie odniesie się do tej inicjatywy i za parę miesięcy wspólnie odsłonimy tabliczkę z nazwą ronda Romana Bondarenki na rondzie POW i Puławskiejpowiedział Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów (Polska 2050/Otwarty Ursynów).    

Interpelacja ws. filtrów w tunelu POW: [SEJM] [tekst]
Interpelacja ws. przejścia dla pieszych przez ul. Puławską [SEJM] [tekst]
Interpelacja ws. nadania imienia Romana Bondarenki dla ronda [BiP]
Wideo [Facebook]

Fot. Jarosław Barański