W dniu 27 stycznia przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 odbył się briefing prasowy Polski 2050. W spotkaniu udział wzięli: Hanna Gill-Piątek – Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050, Paweł Lenarczyk – radny Dzielnicy Ursynów (Polski 2050) oraz Jerzy Jończyk – członek stowarzyszenia Polska 2050.

Zakończył się nabór projektów do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie na rok 2023.  Członkowie  Polska 2050 również zgłosili w tym roku swoje propozycje. Jedna z nich dotyczy zmian na ulicy Nowogrodzkiej, kolejna zasadzenia drzew we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Wolontariusze Polski 2050 zgłosili w sumie 14 projektów, między innymi:

•        2050 drzew dla Warszawy – projekt zakłada zasadzenie drzew we wszystkich dzielnicach stolicy. Jest to propozycja nowej zieleni miejskiej, a jednocześnie symboliczne wskazanie priorytetu dla władz miejskich na najbliższe lata.

•        2050 żółtych kwiatów na Nowogrodzkiej – propozycja zmiany wyglądu smutnej ulicy dzięki zasadzeniu tam kwiatów.

– Warszawiacy co roku mają bezpośredni wpływ na wydatkowanie 0,5% z budżetu miasta. Nie mogło w tym procesie zabraknąć zaangażowanych mieszkańców, którzy należą do Ruchu Polska 2050. Budżet obywatelski to szansa dla wszystkich, aby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Autorzy dwóch projektów, które dziś przedstawiamy, sformułowali ciekawe propozycje związane z zielenią miejską. Inne pomysły członków Polski 2050 to m.in. wykup przez miasto terenów leśnych, utworzenie skwerów czy wybudowanie sezonowego lodowiska na Ursynowie. Jestem przekonana, że wartościowe propozycje spodobają się mieszkańcom i w wyniku głosowania zyskają  prawo do realizacji. Warszawa potrzebuje więcej zieleni, a Nowogrodzka zmiany – powiedziała posłanka Hanna Gill-Piątek Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polski 2050.

– Warszawiacy w budżecie obywatelskim stawiają w dużym stopniu na zieleń. Bardzo nas to cieszy, dlatego proponujemy zasadzenie 2050 drzew we wszystkich dzielnicach stolicy. Troska o zieleń miejską wyrasta z DNA naszego ruchu. Każde drzewo to skarb dla miasta, szczególnie w sytuacji zmian klimatycznych. Fale upałów, nawałnice i ulewne deszcze, nadmiar szkodliwych substancji w powietrzu, którymi oddychamy – na wszystkie te problemy odpowiedzią są drzewa. Dziś znajdujemy się na ul. Nowogrodzkiej. I tu także w jednym ze złożonych projektów proponujemy zmianę. Chcemy, aby w końcu na tej ulicy pojawiła się wiosna, nie tylko ta, która zawita do nas 21 marca, ale również ta polityczna. Wszyscy potrzebujemy optymizmu i siły do dalszych zmian – powiedział Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów, autor projektu 2050 drzew dla Warszawy.

– Jesteśmy na jednej z bardziej ponurych ulic Ochoty. Z jednej strony ograniczona ciągnącym się praktycznie na całej jej długości ceglanym murem, z niemal stałą obecnością służb mundurowych, z zaniedbaną zielenią i niepotrzebnie zabetonowaną przestrzenią po zlikwidowanych miejscach parkingowych. Ponadto,  pewnej części zaangażowanych w sprawy publiczne warszawiaków może się również kojarzyć z bezskutecznymi demonstracjami w obronie konstytucji i praw człowieka. Tworzy to przygnębiającą atmosferę niepokoju i zagrożenia. Stąd pomysł, żeby w jakiś sposób odmienić tę ulicę, ożywić ją i uczynić bardziej przyjazną. Czynnikiem, który mógłby przełamać zły nastrój panujący tutaj, jest oczywiście roślinność, a w szczególności kwiaty w optymistycznym, żółtym kolorzepowiedział Jerzy Jończyk, autor projektu 2050 żółtych kwiatów na Nowogrodzkiej, ochocki wolontariusz Polski 2050.