Do 31 marca br. można składać w Biurze Ochrony Środowiska przy pl. Bankowym 2 wnioski o dofinansowanie wymiany starych, węglonych pieców. Miasto pokryje koszty do 20 tys. zł, zaoferuje pomoc w wypełnianiu wniosków oraz zaproponuje uproszczoną ścieżkę przyznawania pieniędzy.

Walkę o czyste powietrze każdy z nas musi zacząć we własnym domu, we własnej piwnicy. Jeżeli nasz dom opalamy węglem, a mamy możliwość podłączenia się do gazu, to powinniśmy jak najszybciej złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu nowego pieca gazowego. Dofinansowanie w kwocie do 20 tys zł nie jest małe i wart z niego skorzystać. Szczególnie, że tym samym przyczyniamy się do polepszenia jakości powietrza w naszej dzielnicy, Warszawie. Zachęcam wszystkich, którzy do tej pory tego nie zrobili, do skorzystania z tego dofinansowania – Paweł Lenarczyk, przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa (Otwarty Ursynów).

Więcej informacji na temat wymiany „kopciuchów” można przeczytać na stronie Dzielnicy Ursynów.

Dofinansowanie można również uzyskać z programu „Czyste Powietrze” prowadzonego przez NFOŚiGW, m.in. na:
– wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
– docieplenie przegród budynku,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
– montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.