Pasmo pyrskie

Za zgodą autora zamieszczam wyjątkowe opracowania o historii Zielonego Ursynowa oraz Służewca. Przygotował je architekt, mieszkaniec Zielonego Ursynowa – Tomasz Ziemski.

Opowiadają one historię powstania, rozwoju i zaniku tzw. Pasma pyrskiego. W pierwszej części opracowania poznamy historię ziem pyrskich od XVIII do XX wieku. W drugiej części przeniesiemy się w latach 1898 – 1939. W ostatniej części dowiemy się o Historii dóbr Wyczółki. W kolejnej części możemy poznać Historię dóbr służewieckich – od średniowiecza do 1899 r.

Takie opracowania są zawsze dla mnie źródłem inspiracji i poszukiwaniem tożsamości. Moje losy od młodości zawsze były związane z Zielonym Ursynowem. Najpierw jako mieszkaniec Pyr, uczeń tamtejszej podstawówki, a w końcu w latach 2014-2023 Przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa.

Wielkie podziękowania dla Pana arch. Tomasza Ziemskiego za przygotowanie takiego wnikliwego opracowania, które mam nadzieję będzie przyczynkiem do jeszcze bardziej wnikliwych studiów terenów Zielonego Ursynowa i Służewca.