10 kwietnia br. z mojej inicjatywy odbyła się Komisja Architektury i Ochrony Środowiska, na której omawiane były skutki nowelizacji tzw. ustawy #LexSzyszko na Ursynowe.

Dowiedzieliśmy się, że do Urzędu Dzielnicy Ursynów tylko w 1 kwartale 2017 r. wpłynęło 76 wniosków o wycinkę drzew; kiedy w 2015 r. wpłynęło odpowiednio 88 wniosków, a w 2016 – 84 wnioski. Z informacji jakie są znane ursynowskim urzędnikom w 1q2017 zostało wyciętych pod znowelizowanymi przepisami #LexSzyszko prawie 921 drzew. Są to tylko te wycinki, które zostały zidentyfikowane przez Urząd Dzielnicy.

Najwięcej drzew zostało wyciętych przy ul. Perkalowej (300) niedaleko otuliny Lasu Kabackiego i przy ul. Poloneza (280). W na rogu ul. Rosoła i I.Gandhi przy Parku Polskich Wynalazców zostało wyciętych 32 drzew (patrz: zdjęcia na plakacie). W związku tymi wycinkami będzie musiały być dokonane nasadzenia zastępcze w ilości 219 do końca 2018 roku.

Na komisji poinformowałem, że złożyłem interpelację do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą aby w miejscu uschniętych 100 sosen na węźle „Lotnisko” na Południowej Obwodnicy Warszawy zostały poczynione nowe nasadzenia. To już prawie 4 rok jak miejsce to „straszy” uschniętymi drzewami, które w perspektywie masowych wycinek drzew, coraz częstszych alertów smogowych oraz bliskości lotniska nabierają nowej symboliki. Poprosiłem władze dzielnicy o wsparcie w rozmowach z GDDKiA.