W dniu dzisiejszym (4 sierpnia) została podpisana umowa z firmą „DORBUD” S.A., która wybuduje pierwszy na Ursynowie dzielnicowy domu kultury przy ul. Kajakowej (pomiędzy placem zabaw i przychodnią zdrowia). Dom kultury ma zostać wybudowany do końca września 2016 roku. Firma „DORBUD” S.A. znana jest na Ursynowie z wybudowania przychodni zdrowia przy ul Kajakowej oraz przedszkola przy ul. Pala Telekiego.

Jest to wielki sukces radnego Dzielnicy Ursynów Leszka Lenarczyka (Nasz Ursynów), który od 9. lat zabiegał o tę inwestycję. Starania o budowę domu kultury radny Leszek Lenarczyk rozpoczął po wyborach samorządowych w 2006 roku. Podczas starań trzeba było się zmierzyć z planami usadowienia na tej działce cerkwi prawosławnej (obecnie przeniesionej na działkę graniczącą z Mysiadłem) oraz zdobyciem finansowania na tę budowę (m.in. czynione były starania z pozyskaniem finansowania tej inwestycji z tzw. funduszy norweskich. Budowa domu kultury rozpoczęła by się już w 2010 roku, gdyby nie ulewa z 3 na 4 czerwca tego roku, która nawiedziła Ursynów. Po tej ulewie 8 mln zł przeznaczonych na budowę domu kultury zostało zabranych na rekultywację jeziora Zgorzała (z czego udało się wówczas wydać tylko 200 tys. zł). Na szczęście wszystkie przeszkody udało się pokonać i w połowie sierpnia br. zacznie się budowa pierwszego domu kultury na Ursynowie.

Ośrodek będzie się mieścił w odrębnym budynku, wokół którego zaplanowano układ dróg i chodników oraz miejsca parkingowe. Budynek będzie miał dwie kondygnacje naziemne bez podpiwniczenia.

Obiekt oraz otaczający go teren w całości dostępne będą dla osób niepełnosprawnych.

Parter – bezpośrednio przy wejściu głównym do obiektu zlokalizowano strefę ogólnodostępną : hall główny z poczekalnią szatnią i zapleczem sanitarnym. W części północnej dostępnej z holu przez wewnętrzny korytarz zaprojektowano zespół pomieszczeń administracyjnych, a w części wschodniej garderoby dla artystów i magazyny. Bezpośrednio z holu dostępna będzie również sala wielofunkcyjna z zapleczem scenicznym. W części  parteru mieścić się będą  lokale użytkowe pełniące funkcje uzupełniające: kawiarnia, klub, lokal usługowy. Każdy z lokali posiadać będzie  własne zaplecze i bezpośredni dostęp do drogi dostaw.

Piętro piętro dostępne będzie poprzez główną klatkę schodową zlokalizowaną przy holu głównym wraz z windą oraz dwie klatki ewakuacyjne. Poprzez galerię (antresolę) doświetloną świetlikiem dachowym dostępne będą aneks do prezentacji oraz korytarz wewnętrzny komunikujący pozostałą część pomieszczeń piętra. Analogicznie do parteru zaprojektowano sanitariaty. W części zachodniej zespół sal i pracowni m.in.: salę wokalną i instrumentalną, pracownię plastyczną i rzeźby oraz salę kameralną. W części wschodniej obiektu znajdą się pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz zaplecze obsługi multimedialnej sali wielofunkcyjnej.

Parametry  Domu Kultury:

  • powierzchnia zabudowy –  964,32 m²
  • powierzchnia użytkowa – 1 612,24 m²
  • kubatura  –  ok. 9 559,63 m³
  • liczba kondygnacji – 2
  • budynek bez podpiwniczenia

Koszt inwestycji wyniesie 6 827 530,00  zł brutto, a termin realizacji inwestycji planowany jest na 30 września 2016 r.

na podstawie: www.ursynow.pl