Z wielką przyjemnością informuję, że przy stacji metra Imielin i Stokłosy zostały już wykonane „Murale metra – pociąg do sztuki” – zwycięski projekt z Budżetu Partycypacyjnego 2018, na który zagłosowało 1175 mieszkańców dzielnicy Ursynów. Projekt przedstawia postaci patronów ursynowskich ulic – rtm. Witolda Pileckiego, prof. Marii Grzegorzewskiej, patrona dzielnicy Ursynów Juliana Ursyn Niemcewicza oraz deszyfrantów Enigmy – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryk Zygalskiego, którzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

Wnioskodawcą i promotorem projektu jest ursynowski radny z Otwartego Ursynowa Paweł Lenarczyk, autorem grafik i współautorem projektu jest Bartek Podlewski, dyrektor kreatywny agencji Bakcyl Studio, zaś współwnioskodawczynią Alicja Zawgorodna. Grafiki na szybach wind zostały wykonane w stylistyce low-poly, wpisującej się w miejską architekturę. Koszt wykonania czterech murali wyniósł około 50 tys. zł.

Każdy mural to pokolorowanie naszej dzielnicy, ożywienie jej. Zamienia banalne szare powierzchnie w opowieść o ludziach, którzy na swój sposób wpisali się w krajobraz naszej dzielnicy. Chcieliśmy przypomnieć o tych postaciach w niebanalny, nowoczesny i ciekawy sposób. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mieszkańcy bardzo pozytywnie przyjęli nowe murale w naszej dzielnicy„, mówi Paweł Lenarczyk, autor zwycięskiego projektu do Budżetu Partycypacyjnego.

O Ursynowie w latach dziewięćdziesiątych mówiło się, że to blokowisko i sypialnia Warszawy. Tworząc murale chcemy wykorzystać ten negatywny stereotyp i obrócić go na korzyść dzielnicy. Wielka płyta czy ściany wind metra to gotowe płótna, dzięki którym możemy ożywić nasze otoczenie i nadać mu niebanalny charakter. Fakt, że mieszkańcy w kolejnych edycjach budżetu głosują na ursynowskie murale świadczy o tym, że chcemy wprowadzać element sztuki do przestrzeni publicznej i ubarwić wizerunek naszej dzielnicy. Dziękujemy za każdy głos!”, mówi Bartek Podlewski, autor grafik projektu „Murale Metra – pociąg do sztuki”.

Deszyfranci Enigmy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – Ursynowskie Murale (C)

Prof. Maria Grzegorzewska – Ursynowskie Murale (C)

Julian Ursyn Niemcewicz – Ursynowskie Murale (C)

Rtm. Witold Pilecki – Ursynowskie Murale (C)