24 stycznia 2023 przy stacji metra Służew na warszawskim Mokotowie odbył się briefing prasowy, na którym została zaprezentowana koncepcja graficzna muralu poświęconego Zdzisławowi Beksińskiemu, wybitnemu artyście związanemu z Dzielnicą Mokotów. Projekt został złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie (projekt dzielnicowy – Mokotów).

W briefingu wzięli udział: Magdalena Rakowska, autorka projektu do Budżetu Obywatelskiego, Bartosz Podlewski (Bakcyl Studio), autor grafik z cyklu „Murale Metra”, Paweł Lenarczyk, autor wcześniejszych projektów z cyklu „Murale Metra”.

Mural na szybie windy przy stacji metra Służew to szósty z kolei „Mural metra”. W poprzednich latach na szybach wind metra Imielin zostali upamiętnieni – prof. Maria Grzegorzewska i Julian Ursyn Niemcewicz; na szybach wind metra Stokłosy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – deszyfranci Enigmy oraz rtm. Witold Pilecki; na szybie windy metra Ursynów inż. Karwowski i Maliniak z serialu „Czterdziestolatek”. Wszystkie te murale powstały w estetyce low-polygon.

– Po zwycięskich realizacjach „Murali Metra”, które pojawiły się na szybach wind metra Imielin, Stokłosy i Ursynów, przyszedł czas, aby upamiętnić w przestrzeni publicznej Zbisława Beksińskiego, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Bardzo żałuję, że do tej pory w przestrzeni publicznej Zdzisław Beksiński nie został upamiętniony. Teraz to nadrabiamy i równolegle ze złożeniem projektu do Budżetu Obywatelskiego występujemy do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego przy Radzie m.st. Warszawy z apelem o upamiętnienie Zdzisława Beksińskiego w przestrzeni publicznej nazwą ulicy, skweru, ronda lub innego publicznego obiektu na terenie dzielnicy Mokotów – powiedział Paweł Lenarczyk, autor cyklu Murali Metra”, ursynowski radny (Polska 2050).

Gdybym miał streścić sztukę Beksińskiego w dwóch słowach, wybrałbym mroczny surrealizm. Beksiński był artystą dystopijnym, krytycznym wobec niepoprawnego optymizmu współczesnego świata. W jego pracach mieszają się motywy rozpadu i zniszczenia, wątki mitologiczne i religijne, symbolizm i futuryzm, które wywołują u odbiorcy uczucie niepokoju. Niezwykłe jest jednak to, że mimo tak ponurej wizji świata, Beksiński według relacji przyjaciół i znajomych, był człowiekiem o ujmującym i ciepłym usposobieniu, z dużą dozą humoru, otwartym i serdecznym. Być może na tym polu, w bliskości ludzi, wyczuwał nadzieję i sens życia. Niezależnie od odbioru jego sztuki, Beksiński pozostaje żywą inspiracją dla artystów różnych dziedzin, również dla nas, dlatego możliwość realizacji muralu upamiętniającego Zdzisława Beksińskiego w serii „Murale Metra” jest dla mnie wielkim zaszczytem. Bohaterami tego cyklu są ludzie, a nie ich dzieła, dlatego Beksińskiego przedstawiamy w podobnej stylistyce, co pozostałe murale z cyklu, jednak w bardziej stonowanej, przygaszonej kolorystyce, właściwej dla prac artysty – powiedział Bartek Podlewski z Bakcyl Studio, autor projektów do „Murali metra” oraz „Ursynowskich Murali”.

Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku tam tez znajduje się wiele miejsc poświęconych jego pamięci. Nie zapomnijmy jednak, że to właśnie tutaj przy ulicy Sonaty na warszawskim Mokotowie mieszkał i tworzył przez prawie 30 lat. Chciałabym, aby ten mural był pierwszym akcentem upamiętniającym naszego sąsiada tu na Mokotowie, dlatego właśnie zgłosiłam taki projekt. Jednak to się nie uda bez Państwa głosów. Serdecznie zachęcam do oddania głosu na nasz projekt stanowiący hołd dla twórczości Zdzisława Beksińskiego. Głosowanie odbędzie się w dniach 15-30 czerwca 2023 – powiedziała Magda Rakowska wieloletnia mieszkanka Mokotowa ze stowarzyszenia Polska 2050.

EDIT: W odpowiedzi na nasze pismo ws. nadania nazwy obiektowi publicznemu w Warszawie, w dzielnicy Mokotów, Biuro Kultury poinformowało nas, że obecnie miasto rozpatruje upamiętnienie Zdzisława Beksińskiego w nazwie ulicy zlokalizowanej na terenie Dzielnicy Białołęka.

Mój komentarz: nie wierzę, że nie ma żadnego obiektu miejskiego na terenie Dzielnicy Mokotów, któremu nie można by nadać nazwy wielkiego i zapomnianego przez nasze miasto artysty jakim był Zdzisław Beksiński.

Pismo do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego ws. Zdzisława Beksińskiego: [LINK]
Odpowiedz na pismo z Biura Kultury [LINK]

Projekt Murale Metra – Zdzisław Beksiński: [LINK]

Transmisja briefingu: [LINK]