Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na konferencji prasowej o powołaniu Warszawskiego Rzecznika Praw Ucznia. Jest to wielki sukces całego warszawskiego środowiska uczniowskiego, które od miesięcy domagało się powołania takiej osoby w stołecznym Ratuszu. W tej sprawie zabierali głos przedstawiciele Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, wspierani przez przedstawicieli Pokolenia 2050 (Ludwik Patyra, Kacper Piętka), Młodej Lewicy (Maciej Rajczak) oraz radnych: Warszawy – Marka Szolca (Nowa Lewica) i Dzielnicy Ursynów – Pawła Lenarczyka (Polska 2050).

– O Rzecznika Praw Uczniowskich walczyliśmy od grudnia 2021, kiedy to dzięki uprzejmości radnego dzielnicy Ursynów – Pawła Lenarczyka wystosowaliśmy interpelacje do ratusza z zapytaniem o możliwości umiejscowienia takiego stanowiska w strukturze miasta stołecznego Warszawy, następnie w lutym 2022 wystosowaliśmy jako Pokolenie 2050 wniosek o powołanie Rzecznika w Warszawie. W odpowiedzi na oba te pisma miasto informowało nas o trwaniu prac pod powołanie takiego urzędu, jednak konkretnego terminu nie podano. Jedna z warszawskich radnych podała w sieci termin końca roku szkolnego, jednak tego terminu miastu nie udało się utrzymać. Po czerwcowej konferencji prasowej, którą zorganizowaliśmy z członkami młodej lewicy oraz radnymi Pawłem Lenarczykiem oraz Markiem Szolcem, miasto najwyraźniej przyspieszyło prace i dzięki temu warszawska młodzież może cieszyć się z „adwokata ich praw”. Presja ma sens –  powiedział mazowiecki pełnomocnik Pokolenia 2050 Ludwik Patyra.

– Wiemy, że w warszawskich szkołach dochodziło i nadal dochodzi do mnóstwa nadużyć, że w wielu stołecznych placówkach nagminnie łamie się prawa uczniowskie. Sam w młodości doświadczyłem łamania tych praw, a teraz, gdy działam na rzecz ich przestrzegania, mnóstwo osób zgłasza się do mnie i mówi mi o tym, co robią nauczyciele – homofobia, uprzedzenia religijne, potępienie poglądów, mobbing, czy nieuzasadnione oceny negatywne to tylko wierzchołek góry lodowej. Warszawa musi coś z tym zrobić, i cieszę się, że po tylu apelach, po tylu listach i konferencjach prezydent Trzaskowski w końcu podjął tą – wydawałoby się, że oczywistą – decyzję o powołaniu Stołecznego Rzecznika Praw Ucznia  – powiedział Maciej Rajczak, aktywista Młodej Lewicy.

Od kilku miesięcy wspieram warszawskich uczniów dopytując się władz miasta na jakim etapie jest powołanie stołecznego Rzecznika Praw Ucznia. Za każdym razem słyszałem, że prowadzone są prace nad jego powołaniem. Tym bardziej cieszy dzisiejsza konkretna decyzja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego o powołaniu stołecznego RPU. Dla mnie, ale przede wszystkim dla uczniów warszawskich szkół ważne jest teraz, kto zostanie wskazany na to stanowisko. Mam nadzieję, że ta osoba będzie opiniowana przez środowisko warszawskich uczniów. To w końcu ma być ich przedstawiciel w warszawskim Ratuszu – powiedział Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów, Polska 2050.

– Znów okazało się, że presja ma sens. Jeszcze w lutym w odpowiedzi na moją interpelację miasto wskazywało, że powołanie takiej instytucji nie jest potrzebne. Bardzo się cieszę, że ratusz zmienił zdanie. Pierwszym zadaniem nowego rzecznika lub rzeczniczki powinna być według mnie ochrona przed absurdalnymi i szkodliwymi treściami  z nowych podręczników do HiT – powiedział Marek Szolc, radny m.st. Warszawy, Nowa Lewica.

Nasze działania:

interpelacje: 

Paweł Lenarczyk

5 lipca 2022 https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/D521F235-9E5C-4A7C-AB22-39D3B5A6A6C9,frameless.htm

7 grudnia 2021 https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/FCDE3D6F-07F7-478E-95D3-3BF00D75D12B,frameless.htm 

Ankieta dot. Rzecznika Praw Ucznia w Warszawie Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy (rozpropagowanie wśród uczniów warszawskich szkół) https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBjzdQA5zI1glvnwJkVq1KmFMzNT10T0MYuDkirVqoxcAVCg/viewform?fbclid=IwAR0-QPabV1Yyh7uNxYjX1b4ouGFTMVVXQSfqtUlEzZHz6cM939S0tu3xzYU 

Poparcie RPO dla inicjatywy powołania w Warszawie RPU: https://www.facebook.com/Polska2050Warszawa/posts/pfbid0hNuT2cPT19TLxy1zKpvRk8gF4fvqdggbwkQQWXDts5dUJwdMgm56MCWAMzPfEHFjl 

Wspólne wystąpienie Pokolenia 2050 i Młodej Lewicy do prezydenta R.Trzaskowskiego (luty 2022) https://www.facebook.com/Polska2050Warszawa/posts/pfbid0tkeGYvjyHLVLs5Teac1tQXc3nasXfddMnqpcFL8nFWRNeHRugANbsjjaZBuipVzal