Ursynów, 29 stycznia 2024 r.

Szanowni Państwo,

dobiega końca obecna kadencja ursynowskiego samorządu, dlatego postanowiłem ją podsumować i poinformować o tym, co zrobiłem od 2018 r., jako Państwa przedstawiciel w Radzie Dzielnicy Ursynów. W czasie mijającej kadencji byłem w stałym kontakcie z mieszkańcami. Wspierałem Państwa w rozwiązaniu problemów oraz podejmowałem ważne dla Państwa tematy. Oto najważniejsze z nich:

„Wieloryb” pod Kopą Cwila ożył

W tej kadencji największą satysfakcję czerpię z możliwości rewitalizacji tzw. wieloryba i przekształcenie go w prawdziwe miejsce rekreacji mieszkańców północnego Ursynowa. Odnowienie tego miejsca było możliwe dzięki wytężonej pracy Zarządu Dzielnicy Ursynów oraz zabiegania o nią takich osób, jak radny Piotr Skubiszewski, którego wspierałem, tak abyśmy mogli dziś podziwiać jeszcze ładniejszy Park im. Kozłowskiego. W parku został zamontowany monitoring, trwają prace nad kolejnymi elementami tego parku (m.in. planowany remont placu zabaw).

Przystanek na żądanie dla linii 503, 401 i 402

Od lutego 2020 r. na przystankach Nowoursynowska (w obu kierunkach) autobusy linii 503, 401 i 402 mogą zatrzymywać się na żądanie. Był to postulat, który często zgłaszali mi mieszkańcy i który z powodzeniem doprowadziłem do końca.

Nowe stacja Veturilo i przejazdy dla rowerzystów przez Dolinę Służewiecką

W 2023 r. mieszkańcy Ursynowa mogli korzystać z nowych stacji warszawskiego roweru publicznego przy Nowoursynowskiej i Dolinie Służewieckiej, jak również wzdłuż ul. Puławskiej. Było to możliwe dzięki moim działaniom, które doprowadziły do przeznaczenia na ten cel dodatkowych środków budżetowych przez Zarząd Dzielnicy Ursynów. Tym samym dla wielu mieszkańców dojazd do metra stał się jeszcze prostszy. Dodatkowo na początku 2022 r. ZDM wytyczył pasy rowerowe przez Dolinę Służewiecką na wysokości Nowoursynowskiej. Obecnie podejmuję działania, aby stworzono podobne przejazdy na skrzyżowaniu Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Pozwoli to, na stworzenie jednego, spójnego ciągu rowerowego.

Likwidacja przedeptów

W tej kadencji Urząd Dzielnicy uruchomił program „Stop przedeptom”. Dzięki temu, w miejscu wydeptanych ścieżek pojawiły się nowe chodniki i utwardzenia. Dziś nie ma problemów, aby suchą nogą przejść chodnikiem przy Koński Jar czy przy Koncertowej. W kolejnych latach będę kontynuował tę akcję.

Miejscowe plany dla Stokłos

Ład przestrzenny, czy kolejne przewymiarowane bloki wydawane na podstawie Warunków Zabudowy? Ochrona przed zabudową starych enklaw, czy patodeweloperka? Na te wszystkie pytania odpowiedzią jest uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. To dzięki nim, takie miejsca jak Plac Wielkiej Przygody wraz z mieszkańcami obroniliśmy przed zabudową. Pod koniec ubiegłego roku został uchwalony ostatni plan miejscowy dla osiedla Stokłosy. Jestem dumny, że to dzięki mojej i wsparciu mieszkańców aktywności w 2014 r. zostały rozpoczęte prace nad tymi planami, które pod koniec ubiegłego roku zostały zakończone. Dziś cały teren osiedla Stokłosy jest pokryty obowiązującymi miejscowymi planami. Miejscowe plany zapewniają ład przestrzenny, ale są też instrumentem pomocnym przy regulacji prawa własności gruntów.

Uregulowanie gruntów osiedla Stokłosy

Od wielu lat monitoruję proces regulacji gruntów w naszej dzielnicy. Po raz pierwszy w tym roku dojdzie do przekształcenia pierwszych gruntów w enklawie Symfonii w wieczyste użytkowanie. Kolejne enklawy osiedla Stokłosy są przygotowywane do przekształceń. Będę zabiegał dalej o to, aby grunty ursynowskich spółdzielni były przekształcane tak szybko, jak tylko procedury i prawo pozwalają.

Remont Polinezyjskiej

W 2023 r. dzięki mojej współpracy z mieszkańcami, na odcinku pomiędzy Cynamonową i al. KEN została wyremontowana Polinezyjska. Cieszę się, że mogłem pomóc mieszkańcom w przeprowadzeniu gruntownego remontu tej ulicy. Oprócz nowej nawierzchni zostało wybudowane dodatkowe miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, wyremontowany został fragment chodnika oraz położono od nowa progi spowalniające. Mam nadzieję, że już w nowej kadencji zostanie wyremontowany odcinek tej ulicy wzdłuż al. KEN wraz miejscami postojowymi.

Plan miejscowy dla enklawy Dembowskiego

W połowie 2023 r., na prośbę mieszkańców zaniepokojonych dalszymi losami sklepu „Mokpol”, zwróciłem się do miasta z prośbą o objęcie enklawy Dembowskiego i Służby Polsce przystąpieniem do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uważam, że w procesie planistycznym to mieszkańcy, Spółdzielnia i wszystkie zainteresowane strony, powinny wypracować wspólny pogląd na to co ma się pojawić w tej enklawie. Jeszcze na początku tego roku kontaktowałem się z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, aby dowiedzieć czy miasto dało zielone światło dla uruchomienia procedury planistycznej. Dostałem zapewnienie, że w niedługim czasie dojdzie do rozpoczęcia procedury planistycznej. Obiecuję, że będę pilnował tej sprawy.

Inicjatywa TAK dla kanalizacji i wodociągów

Z tym tematem spotykam się z mieszkańcami od lat jako radny i przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa. Teren Zielonego Ursynowa to teren w większości pokryty zabudową jednorodzinną, podobną do tych, które znajdziemy w Wawrze, Białołęce czy Wilanowie. To tereny, gdzie mieszkańcy od lat domagają się przyspieszenia budowy kanalizacji i wodociągów. Aby im w tym pomóc regularnie zapraszałem przedstawicieli MPWiK na Komisję, pisałem interpelacje oraz szczegółowe zapytania. Dlatego postanowiłem powołać Inicjatywę TAK dla kanalizacji i wodociągów. Chcę, aby ludzi, którzy podobnie jak ja, dłużej już nie godzą się na przepełnione szamba i pobieranie wody ze studni, wzięli sprawy z swoje ręce i doprowadzili do zmiany prawa. Proponuję konkretne rozwiązania prawne. Ich wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przyspieszy budowę sieci wodnokanalizacyjnych. Więcej informacji na stronie www.takdlakanalizacji.pl.

Mijająca kadencja to kilkaset spotkań i rozmów z Państwem. Zawsze byłem i jestem do Państwa dyspozycji, gotowy do pracy na rzecz naszej dzielnicy. Wszystkich zainteresowanych działaniami na rzecz Ursynowa zapraszam na mój profil w mediach społecznościowych oraz stronę www.otwartyursynow.pl. Obecnie pracuję na rzecz mieszkańców Dzielnicy Ursynów jako Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów.

Z wyrazami szacunku

Paweł Lenarczyk
radny Dzielnicy Ursynów (2018-2023)
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów